webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> blog >> lipiec 2007

Czcionki

dodano: 2007-07-26, opublikował: Mateusz Bogolubow

Dział z darmowymi czcionkami jest kolejnym działem uruchomionym w lipcu. To kolejne przedsięwzięcie, które ma na celu zwiększyć zasięg serwisu i przekonać do siebie osoby związane z webmasteringiem od strony grafiki.

Może nie jest to "coś" co przykuje sporą rzeszę webdesigner-ów, ale od czegoś trzeba zacząć. Być może za jakiś czas uda się uruchomić dział z tutorialami do Photoshopa oraz Gimp-a. Na obecną chwilę zajmijmy się czcionkami.

Co prawda dział z czcionkami powstał, ale nigdzie nie jest wyjaśnione jak je wprowadzić do systemu. Postanowiłem napisać krótką poradą na ten temat aby osoby rozpoczynające przygodę z czcionkami nie miały problemów.

Instalacja czcionek w systemie Windows XP

Pierwszą czynnością będzie oczywiście pobranie, którejś z czcionek i rozpakowanie jej. Do rozpakowania archiwum polecam program 7-zip, który jest oprogramowaniem open source zdobywającym coraz większe uznanie.

Następnie kopiujemy plik ze zdefiniowaną czcionką znacząc plik i używając kombinacji klawiszy ctrl+c lub wybierając z menu kontekstowego kopiuj.

czcionki - kopiuj

Teraz musimy ją wkleić w miejsce gdzie przechowywane wszystkie fonty. Lokalizacja ta znajduje się w katalogu Windows/Fonts na dysku, na którym mamy postawiony system.

np.

c:/Windows/Fonts

Systemie Windows XP (w poprzednich prawdopodobnie tak nie było) można dostać się do tego katalogu poprzez panel sterowania klikając na ikonę Czcionki.

czcionki - panel sterowania

Teraz wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na wolne pole i wybrać z menu kontekstowego wklej

czcionki - wklej

Od tej pory będziemy mogli korzystać z czcionki (w starszych wersjach Windows-a bodajże trzeba zrestartować system). Warto zapamiętać jej nazwę, żeby nie było problemu z jej odnalezieniem.

Na koniec dodam, że duża ilość czcionek w systemie bardzo go spowalnia więc proponuję instalację umiarkowanej ilości.

Zapraszam do działu darmowe czcionki

Mateusz Bogolubow

Poprzednie wpisy:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org