webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> raporty

Połowa firm uważa e-podpis za przydatny

dodano: 2008-06-19, źródło: di.com.pl

szukaj: podpis elektroniczny podpis elektroniczny e-podpis e-podpis

Zwykle gdy mówi się o kwalifikowanym podpisie elektronicznym padają argumenty o dużych kosztach i monopolu. Mimo wszystko z takiego e-podpisu korzysta 31% firm. Warto też przyjrzeć się argumentom, które przemawiają za e-podpisem.

Wiele już napisano o wadach e-podpisu w Polsce. Przede wszystkim stosowanie e-podpisu łączy się z wydatkiem kilkuset złotych. Certyfikat kwalifikowany, karta kryptograficzna, czytnik kart i licencja na aplikację kosztują od 296 zł netto. Ta droga zabawka nie ma w tej chwili bardzo szerokiego zastosowania w Polsce.

Wadą obecnych w Polsce rozwiązań jest również to, że zmuszają płatników do korzystania z systemu Windows.

Co trzecia badana firma ma e-podpis

Mimo to według sondażu Business Centre Club 31% przedsiębiorstw korzysta z podpisu elektronicznego. 59% firm myśli o jego wprowadzeniu, a 34% waha się w tej kwestii. Ponadto według sondażu 71% firm uważa podpis za potrzebny, a 86% zna jego zastosowanie.

Koszty związane z korzystaniem z e-podpisu na poziomie 400 zł to według 58% firm koszt wysoki. 42% przedsiębiorstw uważa, że można go zaakceptować. Niecałe 50% uważa e-podpis za rzecz przydatną. 45% firm myśli o wystawianiu e-faktur.

e-podpis nie zawsze droższy

Według serwisu PIT.pl podpis elektroniczny może być bardzo opłacalny dla kancelarii podatkowych i biur rachunkowych.

- Wynika to z prostej kalkulacji - koszt kompletnego urządzenia waha się w okolicach 300-400zł - jest to równowartość około 80 znaczków na list polecony. A list trzeba wydrukować, zapakować w kopertę i zanieść na pocztę. Dochodzi do tego czynnik czasu, wygody i komfortu pracy- komentuje Jacek Wawrowski, prezes zarządu PIT.pl.

Za kwalifikowanym e-podpisem może też przemawiać fakt, że koszty utrzymania dotychczas wykorzystywanych "bezpłatnych" certyfikatów w programie Płatnik ponoszą wszyscy. Wszelkie koszty związane z ich wydawaniem oraz utrzymaniem niezbędnej infrastruktury obciążają obecnie budżet ZUS.

Do czego e-podpis

Przedsiębiorca może obecnie wykorzystać swój e-podpis do składania deklaracji oraz wniosków i ogólnie ujmując - korespondencji z ZUS. Może też pozyskiwać wypisy z Krajowego Rejestru Sądowego drogą elektroniczną, przez Internet komunikować się z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Certyfikat kwalifikowany może być także wykorzystywany do sporządzania elektronicznej dokumentacji medycznej.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org